XXV LETNIA AKADEMIA MUZYCZNA ŻAGAŃ 2013

     Sala Kurlandzka Pałacu Książęcego
  02 sierpnia 2013 r.,  godz. 20:00 

  Galeria foto Jan Mazur

  Galeria foto Adam Żyworonek 

      Koncert
  „Nasi Laureaci”


  1.J.S.Bach – Preludium z IV Suity na wiolonczelę solo
    Jan Czyżewski – altówka (klasa prof. P. Reicherta) 2. Jean Sibelius – Koncert d-moll, cz.I
     Krzysztof Katana – skrzypce (klasa prof. W. Kwaśnego)
              Krzysztof Stanienda - fortepian 3. Krzysztof Penderecki – Cadenza
  Katarzyna Budnik-Gałązka - altówka (klasa prof. P. Reicherta)
  4. Johann Baptist Vanhal – Koncert D-dur, cz. I i II
  Damian Sobkowiak - kontrabas (klasa prof. P. Czerwińskiego)
           Hanna Holeksa – fortepian 5. Pablo de Sarasate – Jota Navarra
  Klara Gronet – skrzypce (klasa prof. M. Szczepanowskiej)
  Krzysztof Stanienda – fortepian 6.Henryk Wieniawski – Fantazja na tematy z opery” Faust” Ch. Gounoda
  Amelia Maszońska – skrzypce (klasa prof. B. Bryły)
          Michał Francuz - fortepian

   


  XXV LETNIA AKADEMIA MUZYCZNA

  godz. 11.00  Inauguracja  XXV LAM

  Artykuł na stronie Radia Zachód

  Artykuł na stronie Funduszów 

  galeria foto: Jan Mazur 

  galeria foto: Adam Żyworonek 

   DSC8111


  01 sierpnia 2013 r., godz. 20:00, Sala Kurlandzka Pałacu Książęcego

  Uroczystość nadania Letniej Akademii Muzycznej imienia Jadwigi Kaliszewskiej

   

   Foto: AŻyworonek

   

   DSC8152


   Galeria foto: Adam Żyworonek


  tekst: Tomasz Hucał

  Młodzi i zdolni, czyli XXV Letnia Akademia Muzyczna

  Ponad dwieście osób obejrzało koncert inaugurujący XXV Letnią Akademię Muzyczną w Żaganiu. Występ świetnego Meccore String Quartet połączony był z nadaniem imprezie imienia prof. Jadwigi Kaliszewskiej – wybitnej pedagog, zmarłej w ubiegłym roku.

  Aż do 11 sierpnia w murach Pałacu Książęcego, szkoły muzycznej przy ul. Pomorskiej, a także w żagańskich kościołach rozbrzmiewać będą dźwięki skrzypiec, altówek, wiolonczel oraz kontrabasów. Blisko 70 młodych, utalentowanych muzyków z całego kraju pojawiło się na tych niezwykle prestiżowych warsztatach. – Mamy w gronie naszych dotychczasowych uczniów ponad 400 laureatów konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych – zaznacza dyrektor organizacyjny LAM Stanisław Piniuta.

  Akademia wróciła do Żagania po roku przerwy i po raz pierwszy bez udziału profesor Jadwigi Kaliszewskiej, która zmarła w ubiegłym roku, kilka tygodni przed planowanym terminem imprezy.

  W czwartek, na wieczornym koncercie inaugurującym LAM odsłonięto tablicę z wizerunkiem wybitnej pani profesor, jednocześnie nadając żagańskiej imprezie muzycznej jej imię. Dokonali tego S. Piniuta, nowy dyrektor artystyczny LAM - prof. Kazimierz Michalik oraz doradca Ministra Kultury – Maksymilian Celeda. – Bez dyrektora Celedy niewiele byśmy zrobili – podkreśla S. Piniuta. – To jego zrozumienie dla młodego muzyka, jego zaangażowanie pomogło nam w trudnych, wręcz beznadziejnych momentach, gdy wydawało się już, że LAM będziemy musieli odwoływać. Dlatego nie dziwi, że Celedzie zaproponowaliśmy odsłonięcie portretu Jadwigi.

  Po ceremonii otwarcia zagrał kwartet Meccore String Quartet. – To jeden z najlepszych zespołów kameralnych w Polsce. Choć młodzi, już doskonali. Są znani na całym świecie. Dostają propozycje z muzycznych stolic świata, m.in. z Londynu – wylicza S. Piniuta.

  Koncert cieszył się tak dużym powodzeniem, że na długo przed jego rozpoczęciem zabrakło miejsc siedzących i kilkadziesiąt osób oglądała go na stojąco.

  LAM to nie tylko zajęcia z profesorami, to także koncerty. Codziennie wieczorem o godz. 20.00 w Sali Kurlandzkiej Pałacu Książęcego będą grali uczestnicy Akademii. Wstęp wolny.

  A 10 i 11 sierpnia w kościołach p.w. WNMP oraz Piotra i Pawła, także o godz. 20.00 wystąpią orkiestry kameralne złożone z pedagogów oraz uczniów.

  - Spodziewamy się przez tych kilkanaście dni wspaniałego festiwalu wykonawczego, ciekawszego od innych o tyle, że da nam możliwość wysłuchania utworów tych samych wprawdzie, ale różnych odmiennością kreacji każdego z artystów – wykonawców – podkreśla prof. Michalik.

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


  Jubileuszowa Akademia już bez profesor Kaliszewskiej

  Po rocznej przerwie, Letnia Akademia Muzyczna wraca do Żagania. Niestety już bez udziału profesor Jadwigi Kaliszewskiej, która w ubiegłym roku odeszła z tego świata. Za to z pamięcią o niej, bo tegoroczna 25. edycja LAM (1-11 sierpnia 2013) nosić będzie imię tej wybitnej pedagog. W tym roku Akademia pełna będzie nowości, takich jak kurs muzyki dawnej, czy orkiestra kameralna.Przypomnijmy, że jubileuszowa, 25. Letnia Akademia Muzyczna miała się odbyć w 2012 roku. Ale na kilka tygodni przed jej planowaną inauguracją, dotarła do Żagania fatalna wiadomość – profesor Jadwiga Kaliszewska kiepsko się poczuła na swoich zajęciach – trafiła do szpitala, gdzie zmarła. – Nie mogliśmy zorganizować LAM z dwóch powodów. Po pierwsze byliśmy w szoku po stracie Jadzi, a po drugie nikt nie odważyłby się w tak krótkim czasie jej zastąpić – wspomina Stanisław Piniuta, dyrektor organizacyjny i współtwórca LAM.
  W tym roku schedę po prof. Kaliszewskiej, jako dyrektor artystyczny, przejął profesor Kazimierz Michalik. – Cieszę się, że po roku przerwy udaje nam się kontynuować kurs, którym niemal przez ćwierćwiecze kierowała z wielkim oddaniem i ze znakomitym skutkiem prof. Jadwiga Kaliszewska – podkreśla K. Michalik.
  Na potwierdzenie wspomnianych efektów napiszmy tylko, że około 400 uczestników żagańskiego kursu dla utalentowanych muzyków – skrzypków, wiolonczelistów i altowiolistów – zostało laureatami konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

  W Żaganiu ćwiczyły setki świetnych muzyków, takich jak chociażby żaganianin Jarosław Nadrzycki. Z LAM i Żaganiem związane są historie całych rodzin. Jak choćby Państwo Bryła. Bartosz od początku jest pedagogiem na Letniej Akademii. Jego syn Michał najpierw przyjeżdżał tutaj jako uczeń, a teraz także pracuje z młodzieżą. A żona Maria towarzyszy muzykom, akompaniując im jako klawesynistka. Tegoroczna LAM przyniesie wiele nowości. – Musimy się rozwijać, by przyciągać do nas kolejne pokolenia muzyków, a także by zaspokoić coraz bardziej wymagającą żagańską publiczność – mówi S. Piniuta. – Młodzież musi pamiętać, że nie każdemu dane będzie zostać solistą, stąd też nowe formy.
  Do programu LAM wejdą m.in. zajęcia kontrabasistów. Będą także lekcje muzyki dawnej. A do tego zespoły kameralne i orkiestra kameralna, pod batutą doskonałego koncertmistrza – Adama Wagnera z Filharmonii Śląskiej. – Orkiestrę kameralną będziemy mogli usłyszeć dwukrotnie w żagańskich kościołach. To efekt znakomitej współpracy z księdzem proboszczem Zygmuntem Mokrzyckim. Nasi soliści będą także występowali podczas większości mszy świętych – informuje dyrektor organizacyjny LAM.
  Orkiestrę kameralną złożoną z pedagogów usłyszymy w sobotę 10 sierpnia o godz. 20.00 w kościele parafialnym p.w. WNMP, natomiast koncert orkiestry kameralnej złożonej z uczniów – dzień później – w niedzielę 11 sierpnia, także o godz. 20.00 w kościele Św. Piotra i Pawła.
  Dokładna rozpiska koncertów i recitali będzie na stronie internetowej www.stomuz.zagan.pl
  Zaznaczmy jeszcze, że inauguracja LAM połączona z nadaniem Akademii imienia prof. Jadwigi Kaliszewskiej w czwartek 1 sierpnia o godz. 20.00 w Sali Kurlandzkiej Pałacu Książęcego. Wystąpi Meccore String Quartet.
  I zapewne już pierwszego dnia wszyscy zatęsknią za prof. Kaliszewską. – Żagań bez Jadzi? Nadal nie możemy sobie tego wyobrazić. Jak to? Przecież ona była zawsze! Przyjedziemy na LAM a ona nie wyciągnie na powitanie otwartych szeroko ramion. I nie przytuli niczym swojego dziecka – podkreślają pedagodzy pracujący na LAM od wielu lat.


   XXV Letnia Akademia Muzyczna w Żaganiu jest Kursem Mistrzowskim przeznaczonym dla  smyczkowców (skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas) przygotowujących się do  krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Młodzi instrumentaliści - uczniowie,  studenci, absolwenci, będą studiować pod opieką wybitnych polskich pedagogów. Warunkiem zakwalifikowania do uczestnictwa w XXV LAM jest przesłanie do 7 lipca b.r. formularzu zgłoszeniowego na adres biura organizacyjnego pocztą lub e-mailem. Termin 1-11 sierpnia 2013 r.

  The XXV Zagan Summer Music Academy will offer a very high level of music master courses, designed especially  for the participants preparing for the National and International Competitions. 

  2013plakat zagan

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

  KADRA PEDAGOGICZNA XXV LETNIEJ AKADEMII MUZYCZNEJ ŻAGAŃ '2013

   Skrzypce: Jan Stanienda, Bartosz Bryła, Wiesław Kwaśny, Iwona Wojciechowska, Magdalena Szczepanowska, Michał Bryła 
    Altówka:  Piotr Reichert, Marek Marczyk, Michał Bryła
   Wiolonczela: Kazimierz Michalik,  Andrzej Zieliński, Paweł Głombik, Lidia Grzanka - Urbaniak, Tomasz Lisiecki
   Kontrabas:  Piotr Czerwiński
   Muzyka Dawna:  Iwona Muszyńska
   Zespoły Kameralne:  z  fortepianem oraz duety śpiew i fortepian  - Katarzyna  Jankowska-Borzykowska
   Orkiestra Kameralna:  Adam Wagner
   Studia Orkiestrowe:  Lidia Grzanka - Urbaniak, Andrzej Zieliński, Marek  Marczyk, Adam Wagner
   Pianiści:  Hanna Holeksy, Grażyna Czerwińska, Wojciech Kubica,  Krzysztof  Stanienda,  Michał Francuz
  © 2017 stomuz. All Rights Reserved.

  Please publish modules in offcanvas position.

  Free Joomla! templates by Engine Templates